Mòde (gramatica) : Diferéncia entre versions

Balisa : editor de codi 2017
Balisa : editor de codi 2017
 
* L''''[[infinitiu]]''', qu’a una valor o nominala (subretot al [[Temps (gramatica)|temps]] present), o verbala ([[Temps (gramatica)|temps]] present e passat).
{{exemple|''La raisonrason d'êtreèsser'' (=''de l'existenceexisténcia'') ''Que faire far?'' — ''AvoirAver osériscat me narguer desfisar!''}}
 
** L'infinitiu present, podent aver valor de condicional de present: ''se taire, es consentir'', o del passat: ''Après dinar, es adorabla.'' Es utilizat a la plaça del gerondiu'': en gardar lo cap, irà luènh''
 
* Lo '''[[participi]]''' qu’es, coma l'infinitiu, una forma nominala del vèrb, participant a l’encòp del vèrb (exprimissent l'action) et de l'adjectiu (qualificant un nom).
 
* Lo '''[[Gerondiu|gerondifu]]''' es utilizat per indicar la simultaneïtat d'un fach que se debanèt dins l’encastre d'un autre fach: ''sorire (tot) en dormant'', mas tanben per exprimir lo biais o lo mejans: ''aprenguèt lo mestièr en observant'', o encara per exprimir la causa o l'origina: ''En vesent sa nafra, comprenguèt la gravetat de l'accident''.
 
15 658

cambiaments